
Zididada og Chief 1 & Hit-festen (15. maj – 17. maj 2026)
Glæd dig til en fantastisk weekend på Dolphin Hotel Herning!
Vi inviterer dig til et uforglemmeligt weekendophold fyldt med skøn mad, god stemning og forrygende musik. Vores weekendophold byder på hyggeligt samvær, fantastisk underholdning og et varieret program med både kendte kunstnere og talentfulde kopibands – denne gang kan du glæde dig til Zididada fredag aften og Chief 1 & Hit-festen lørdag aften, som sørger for masser af energi og velkendte hits!
Koncert med overnatning:
Pris med 2 overnatninger i delt dobbeltværelse 1.499,- pr. person (fre-søn).
Early booking rabat: 150 kr. pr. person. Rabatten bliver fratrukket ved bestilling af opholdet. Rabatten er gældende til og med 1. september 2025.
Rabatter kan ikke kombineres og early booking er kun gældende til ophold med 2 overnatninger på Dolphin Hotel Herning.
Pris med 1 overnatning i delt dobbeltværelse på Hotel Herning 1.199,- pr. person.
Enkeltværelsestillæg 645,- pr. person.
Bemærk: Ved overnatning på Hotel Herning er der Shuttlebus til og fra koncerten om lørdagen.
Koncert uden overnatning:
Pris for koncert og spisning uden overnatning fra 499,- pr. person.
Køb koncertbilletter til Zididada eller Chief 1 & Hit-festen koncert i Dolphin Garage..
Om Kunstnerne
Alle kender megahittet ”Flying”, men Nice Little Penguins har udgivet utallige andre velkendte ørehængere, som har hærget radiobølgerne i de seneste tre årtier. Nu kan du opleve trioen i et intimt akustisk koncertformat, hvor de dyrker triolyden og skærer helt ind til benet med sange, der for alvor folder sig ud, når de opleves live!
Siden Nice Little Penguins storhittede i begyndelsen af 90’erne med ”Rain Keeps On Falling”, har trioen udgivet i alt otte albums. Deriblandt platinsælgende ”Flying” hvorfra titelnummeret for længst har opnået evergreenstatus – både herhjemme og i udlandet.
Genoplev nogle af John Mogensens bedste evergreens, når Rasmus Bjerg, i rollen som den folkekære sanger, indtager de danske festivalscener med musik og festlig stemning. Rasmus Bjerg spiller sangene fra dansktoppens ukronede konge i selskab med sit fantastiske orkester. Showet kombinerer live koncert, teater og et spektakulært visuelt show, designet til at indhylle publikum i en stemning, hvor man skal anstrenge sig godt og grundigt for ikke at synge med.
”Det bliver en folkefest for hele familien,” lover Rasmus Bjerg. ”Det skal ikke være så pænt og fornemt, for det havde ikke været i John Mogensens ånd. Det skal være ægte!”, siger han og henviser til Mogensens poetiske beskrivelse af dansktoppen som ”… dig og mig, den dejligste kop kaffe du drikker, bilen der kører forbi hver dag. Den er alt det og ingenting, der sker hver eneste dag”.
Ophold med 2 overnatninger inkluderer:
Overnatning i delt dobbeltværelse
Velkomst kaffe og kage (kl. 15:00 – 16:30)
2 x morgenbuffet
2-retters menu fredag
3-retters menu lørdag
Velkomstdrink lørdag
Koncert med Zididada fredag
Koncert med Chief 1 & Hit-festen lørdag
Gratis Parkering
Ophold med 1 overnatning (fredag-lørdag) inkluderer:
Overnatning i delt dobbeltværelse på Hotel Herning
Velkomst kaffe og kage (kl. 15:00 – 16:30)
2-retters menu
Koncert med Zididada
Morgenbuffet
Gratis Parkering
Ophold med 1 overnatning (lørdag-søndag) inkluderer:
Overnatning i delt dobbeltværelse på Hotel Herning
Shuttlebus tur/retur til og fra koncerten
Velkomstdrink
3-retters menu
Koncert med Chief 1 & Hit-festen
Morgenbuffet
Gratis Parkering
